A A A

Wydarzenia 2006

Wizytacja kanoniczna (16 listopada 2006)

16 listopada gościliśmy w naszej parafii naszego ordynariusza - bpa Ignacego Deca. Podczas wieczornej liturgii ks. biskup udzielił sakramentu bierzmowania, a także poświęcił odnowione organy.
Po błogosławieństwie przyszła pora na sprawdzenie możliwości instrumentu.


(PB)

Piszą o nas (11 listopada 2006)

W czasopiśmie muzycznym Maestro ukazał się artykuł o Nowej Rudzie. Wspomina się również o koncercie w naszym kościele:

Towarzystwo Muzyczne w Nowej Rudzie powstało 20 kwietnia 1716 roku za sprawą dziedzica Rajmunda Stillfrida i proboszcza księdza Melchiora Antoniego Straubego. Na przestrzeni lat chlubiło się całą plejadą szlachetnych i wpływowych członków. Należał do niego m.in. Franz Eckert urodzony tu kompozytor, który swe losy zawodowe związał z Japonią i Koreą.

Opracowana przez Franza Eckerta transkrypcja na instrumenty europejskie, oparta na japońskiej melodii skomponowanej przez Hayashi Hiromoriego, stała się japońskim hymnem państwowym Kimi Ga Yo. Oficjalnie zaprezentowano go w dniu urodzin cesarza Mutsuhito 3 listopada 1880 roku. Obecnie ten dzień obchodzony jest w Japonii jako Dzień Kultury.

W 1894 roku w sali Tokijskiej Akademii Muzycznej po raz pierwszy w historii japońska publiczność zetknęła się z dziełem operowym. Wykonano wówczas w wersji koncertowej I akt Fausta Charlesa Gounoda z udziałem zagranicznych śpiewaków, dyrygował Franz Eckert.

W 1897 roku w związku z pogrzebem matki cesarskiej Eisho Kotaigo Franz Eckert skomponował pieśń "Kanashimi no kiwami" (Niezmierzony ból), która od tamtego czasu jest wykonywana na dworze cesarskim w trakcie podobnych uroczystości.

Po powrocie do Europy Eckert został mianowany królewskim dyrektorem muzycznym Prus, wkrótce jednak wyjechał do Korei, gdzie dla potrzeb dworu koreańskiego cesarza założył orkiestrę. Występowała ona nie tylko regularnie na dworze cesarskim, ale również w każdy czwartek w parku Pagoda. Koncerty sprawiały wiele radości mieszkającym w Seulu obcokrajowcom, którzy mieli okazję, aby obok kompozycji własnych Eckerta, posłuchać utworów innych kompozytorów europejskich. Już na początku swojej działalności w tym kraju Franz Eckert skomponował na zlecenie rządu hymn narodowy Korei. Jego pierwsze wykonanie miało miejsce 1 lipca 1902 roku. Hymn ten obowiązywał tylko do roku 1910. Po aneksji Korei przez Japończyków został wprowadzony japoński hymn narodowy Kimi Ga Yo.

Franz Eckert zmarł w 1916 roku w Seulu i został pochowany na położonym w stolicy cmentarzu dla obcokrajowców. W uroczystości pogrzebowej wzięła udział założona przez niego koreańska orkiestra.

(...) 29 października, w kościele św. Mikołaja miał miejsce koncert na oddanych po blisku ośmiu latach renowacji organach. Zostały one wykonane w 1889 roku przez świdnicką fabrykę Schlag i Synowie. Są to potężne instrumenty o trzech manuałach i 50 brzmiących głosach o napędzie elektrycznym. W czasie I wojny światowej w 1917 roku zabrano z nich 637 kg piszczałek na cele wojskowe. Na ich miejsce w grudniu 1927 roku wstawiono nowe, wykonane z aluminiowej ocynkowanej blachy. Obudowa ich została wykonana z bejcowanego na ciemny brąz drewna.

Do udziału w koncercie został zaproszony jeden z najwybitniejszych polskich muzyków specjalizujący się w grze na tym instrumencie Robert Grudzień (którego mama mieszkała w Nowej Rudzie). Towarzyszył mu ukrainski artysta Georgij Agratina, grający na fletni pana i cymbałach.

Redakcja "Maestro" ma nadzieję, że te dwa wydarzenia, staną się zalążkiem do reaktywowania Towarzystwa Muzycznego w Nowej Rudzie, a zbliżająca się trzechsetna rocznica jego powstania będzie równie uroczyście obchodzona.

Juliusz Multarzyński (maestro.net.pl)

Robert Grudzień, Georgij Agratina - koncert w hołdzie Janowi Pawłowi II - 29 października 2006r.

Po kilkuletnim remoncie organów parafianie w Nowej Rudzie zdążyli już zapomnieć, jak pięknie potrafi brzmieć ten instrument. Zakończenie remontu zostało ukoronowane koncertem niezwykłego duetu: Roberta Grudnia (organy) i prof. Georgija Agratina (fletnia Pana, cymbały koncertowe, talinka).
Wydarzenie to zgromadziło w naszym kościele licznych przyjaciół muzyki organowej, a także osoby, bez których pomocy remont nie byłby możliwy.
Artyści zgrabnie przechodzili od klasyki do muzyki filmowej. W repertuarze znalazły się także kompozycje prof. Agratina. Płynęły rzewne melodie inspirowane twórczością ludową, nie zabrakło też popularnych motywów, jak "Samotny Pasterz" czy utwór z filmu Dawno temu w Ameryce.

Program koncertu (po kliknięciu można posłuchać nagrań w formacie [MP3]:

Wojciech Kilar - Polonez /cymbały-organy/
Franciszek Schubert - Ave Maria /fletnia Pana-organy/
Georgij Agratina - Węgierska melodia /cymbały-organy/
Georgij Agratina - Doina pamięci Jana Pawła II /talinka, cymbały, fletnia Pana-organy/
Grigorasz Dinicu - Pascirta - Skowronek /fletnia Pana-organy/
Nezawi Baćko - Adagio /cymbały/
Maurice Ravel - Bolero /organy/
Emil Kirijak - Codru /fletnia Pana-organy/
Grigorasz Dinicu - Hora Staccata /sopiłka-organy/
James Last - Samotny Pasterz /fletnia-Pana/
Vincenco Monti - Czardasz /cymbały-organy/
Ennio Moricone - Muzyka z filmu "Dawno temu w Ameryce" /fletnia Pana-organy/
Pierre Colombo - Walc Muset /cymbały-organy/
Georgij Agratina - Piesń pasterza pamięci ks. Jerzego Popiełuszki /fletnia Pana-organy/
Thomas Aberg - Fantazja a-moll /organy/
Sartorre - Andrea Bocelli - Time To Say Goodbye /fletnia Pana-organy/

(PB)