Ekstremalna Droga Krzyżowa

Nowa Ruda

Ekstremalna Droga Krzyżowa to nocna wędrówka po trasie liczącej kilkadziesiąt kilometrów, połączona z rozważaniami Drogi Krzyżowej.

Jak się przygotować

1

Przygotuj odpowiedni prowiant

Będziesz wędrować przez bezdroża całą noc. Pamiętaj o zabraniu odpowiedniej ilości prowiantu, pamiętaj o właściwym nawodnieniu organizmu.
2

Odpowiedni strój i ekwipunek

Warunki na trasie mogą być różne. Nieraz w niektórych miejscach może zalegać śnieg. Wysoko wiązane obuwie, odporne na błoto na pewno może się przydać. Pamiętaj też o kilku warstwach ubrań. Nad ranem robi się zimno. 
Zabierz też ze sobą kijki trekkingowe, wspomogą one zmęczone nogi, zapewnią dodatkową stabilność na błocie i przy stromych zejściach i podejściach.
Warto zabrać też ze sobą podręczną apteczkę.
3

Odblaski, oświetlenie

Podczas poruszania się w nocy po lesie oświetlenie jest niezbędne. Najwygodniejsza będzie latarka typu "czołówka". Pamiętaj jednak, ze zwykle baterie wystarczają tylko na kilka godzin pracy, więc musisz mieć przy sobie dodatkowy zapas.
Na odcinkach, na których będziesz poruszać się po ulicy (nie ma ich za dużo), powinieneś mieć przy sobie elementy odblaskowe. W dniu wyjścia możesz zakupić u nas pakiet uczestnika, który zawiera odblask, opaskę i książeczkę z rozważaniami.
4

Telefon z GPS i powerbank

GPS znakomicie ułatwia życie. Tym bardziej, że możesz wspomagać się aplikacją EDK - Ekstremalna Droga Krzyżowa, zawierającą mapy naszych tras i rozważania w wersji tekstowej i audio. Telefon może także przydać się do wezwania pomocy w przypadku urazu, np. skręcenia nogi. Pamiętaj jednak o dodatkowym zasilaniu, gdyż po kilku godzinach intensywnego użytkowaniu telefonu może wyładować się bateria.
5

Mapy, opis trasy, kompas

Telefon może się rozładować, rozbić, nie mieć zasięgu. Nie polegaj tylko na nim. Warto zabrać ze sobą mapę. W dniu wyjścia będziemy rozprowadzali za drobną opłatą mapki orientacyjne, opisy trasy. Możesz je także pobrać z naszej strony i wydrukować samodzielnie.

O rejonie Nowa Ruda

Witajcie. Pierwsza edycja noworudzkiej EDK wystartowała w 2022 roku, jednak już wcześniej noworudzianie brali udział w innych Ekstremalnych Drogach Krzyżowych w naszej diecezji. Tak zrodziło się marzenie, aby zorganizować takie trasy u nas. Trzeba przyznać, że mamy do tego znakomite warunki.
I tak powstał pomysł przygotowania docelowo czterech tras, które będą miały swoich świętych patronów, inspirowanych od patronów czterech noworudzkich dzwonów: Mikołaj, Maria, Barbara i Józef. Rozpoczęliśmy od dwóch tras: żółtej, św. Barbary - wokół Nowej Rudy, a także czerwonej, św. Józefa - do Krzeszowa.
Mają one typowo górski charakter. Suma przewyższeń na trasie św. Józefa wynosi aż 2862 m., co czyni ją jedną z trudniejszych. Nawet trasa św. Barbary, uważana za prostszą, ma aż 2248 metrów przewyższeń.
W 2023 roku pojawiła się propozycja wytyczenia trasy "dla emerytów", która nie spełnia założeń EDK, ale umożliwi przejście w samotności i rozważanie w ciszy Drogi Krzyżowej na dużo krótszym odcinku, liczącym niecałe 5 km. Ta trasa otrzymała patronkę św. Annę, bowiem prowadzi do kościoła pomocniczego na Górze św. Anny.
W 2024 roku uruchamiany trasę maryjną oznaczoną kolorem niebieskim - trzecią trasę spełniającą warunki EDK. Prowadzi ona do sanktuarium w Wambierzycach i z powrotem. Jest nieco dłuższa od św. Barbary (ma bowiem 37 km), ale droga powrotna z Wambierzyc w dużej mierze jest wytyczona drogami asfaltowymi (co wcale nie pomaga przy tak długich odcinkach). Nie jest jednak łatwo - suma przewyższeń to 2300 metrów, a najwyższe wzniesienie trzeba pokonać dopiero pod koniec wędrówki.
Więcej informacji o trasach możesz odnaleźć poniżej.

EDK Nowa Ruda

Nasze trasy

Trasa św. Barbary

Nowa Ruda - Bogusza - Sokoli Garb - Włodowice - Góra św. Anny - Bieganów - Góra Wszystkich Świętych - Zielona Dolina - Nowy Dzikowiec - Wolibórz - Zatorze - Drogosław - Zacisze - Ruda Góra - Nowa Ruda
Długość: 34 km
Suma przewyższeń: 2248 m.

Trasa św. Józefa

Nowa Ruda - Świerki - Łomnica (Radosna) - Sokołowsko - Mieroszów - Kochanów - Krzeszów
Długość: 51 km
Suma przewyższeń: 2862 m.

Trasa Maryjna

Nowa Ruda - Włodowice - Ratno - Wambierzyce - Ścinawka Średnia - Góra św. Anny - Nowa Ruda
Długość: 37,9 km
Suma przewyższeń: 2300 m.

Trasa św. Anny

Ulicami miasta na górę św. Anny.
Ta trasa nie spełnia założeń EDK
Długość: 4,5 km

Informacje o wydarzeniu

Termin i miejsce

EDK Nowa Ruda rozpoczyna się od wspólnej Mszy Świętej o godzinie 20:00, w piątek 15 marca 2024 r.
Msza sprawowana jest w kościele św. Krzyża przy ul. Cmentarnej 53

Rejestracja

Rejestracja poprzez stronę edk.org.pl. Przejdź do listy tras, wybierz trasę, którą chcesz pójść i kliknij na przycisk Więcej informacji. Na trasę św. Anny nie prowadzimy zapisów.
Jeżeli chcesz zakupić pakiet lub książeczkę z rozważaniami, skontaktuj się z nami wcześniej poprzez powyższą stronę, albo na Facebooku:
fb.com/EDKNowaRuda

Dojazd i parking

Wydarzenie rozpoczyna się od Mszy w kościele pomocniczym pw. św. Krzyża przy ul. Cmentarnej 53 w Nowej Rudzie w piątek, 15 marca, o godz. 20:00. Nie ma tam za wiele miejsc na zaparkowanie samochodu, dlatego polecamy, aby skorzystać z parkingu przy kościele Wniebowzięcia NMP (ul. Cmentarna 31) i ten odcinek przebyć pieszo. Jeden parking jest tuż przy drodze, z prawej strony, drugi za kościołem po lewej stronie. Kolejny parking jest 100 metrów dalej przy ul. Łukowej (również w lewo).